Følg os

Sponsoreret

I Vejle vil de have mere fokus på kvindefodbold

kvindefodbold

Skruer vi tiden bare et år tilbage, så var noget af det hotteste overhovedet, kvindefodbold. Det danske fodboldlandshold for kvinder havde nemlig sikret Danmark et flot resultat ved EM i fodbold, hvor det lykkedes dem at hente en flot sølvmedalje.

Danmark overraskede alt og alle på deres vej mod sølvmedaljen, men Holland i finalen blev desværre en for stor mundfuld for de danske kvinder. Månederne efter havde hypen endnu ikke lagt sig, og i de danske fodboldklubber kunne man mærke, at der kom flere kvindelige medlemmer.

Hypen fortsatte dog ikke ind i 2018, hvor det igen er meget lidt, man hører til kvindefodbold. Heldigvis er der råd for det, og i Vejle har de planer om at markere sig indenfor kvindefodbold. Det er også nødvendigt i klubben, der tidligere på året havde mistet stort set hele deres elitehold til hhv. Kolding og Aarhus.

Vejle vil markere sig på kvindefronten

I et interview med Vejle24.dk, fortæller kommunikationsansvarlige for kvindeholdet i Vejle, at de har store ambitioner om at bygge på både pige- og kvinde siden. Det er helt nede fra U14 og hele ungdomsrækken, og op til kvinde-eliten i Vejle.

Vejle Boldklub har længe markeret sig på herresiden, hvor de i denne sæson i den grad har vist sig positivt frem i Superligaen, efter at de skulle bruge ni år på at komme tilbage. Kvindesiden har dog ikke fået nær så meget opmærksomhed som herrerne, og i løbet af sommeren mistede kvindeholdet nærmest alle deres spillere.

Dette skyldes, at man i Aarhus og Kolding var længere fremme, og kunne dermed tilbyde bedre vilkår, hvor de samtidig kunne fokusere på deres uddannelse. Vejles kvinder stod dermed tilbage med seks spillere, og måtte rykke hele U19-årgangen op.

fodbold

Odds på Vejles kvinder?

Vejle var desværre et af de hold, der måtte forlade 3F ligaen i forrige sæson, hvilket også betyder, at der ikke længere kan oddses på deres kampe. Betting tips vil der således heller ikke komme nogle af, men det kan der til gengæld til Danmarks kvindelandshold.

De har nemlig fortsat succes, hvor de i skrivende stund ligger på 2. pladsen med 15 point i deres VM kval. Sverige der fører gruppen har ligeledes 15 point, men Danmark har et lettere slutprogram, og det kunne derfor godt tyde på, at Danmark er godt på vej mod endnu en slutrunde. Om det ender med metal denne gang, vil tiden vise, men de danske kvinder er hvert fald godt på vej mod et nyt flot resultat.

Hvem er de bedste kvinder i Danmark?

I løbet af de sidste mange år, har det været Fortuna Hjørring og Brøndby IF, der har været alt dominerende på kvindesiden. Det har faktisk ikke ændret sig, og det er fortsat de to hold, der topper ligaen i dag. Hvor Fortuna Hjørring har stolte traditioner på kvindesiden, så er Brøndby forholdsvis nye i den forbindelse.

FC Nordsjælland og FC København har varslet, at de også vil begynde at satse på kvindefodbolden, men deres hold er fortsat ikke i det bedste danske selskab endnu.

Læs mere
Klik for at kommentere

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *